Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret73321
Linkler
Site Haritası
Facebook'ta Biz

Videolar

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.51012.5203
Euro2.81352.8248

Domalan mantarının nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte yetişmeye başladığını ifade eden Tatlıdil, ''Genellikle dağlık alanlarda yetişen bir mantar türüdür.

  • Domalan Nedir?

Domalan mantarının nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte yetişmeye başladığını ifade eden Tatlıdil, ''Genellikle dağlık alanlarda yetişen bir mantar türüdür. Mineral açısından zengin olduğu bilinmektedir. Et yerine yemeklere de katılabiliyor'' dedi.

Ortalama 6-10 cm çapında, küre şeklinde, üst kısmı basık ve dalgalı, genellikle patates yumrusu şeklinde, toprak altında yetişen ve zor bulunan bir mantar türü olan domalan mantarı, oldukça lezzetli ve özellikle protein açısından çok besleyici bir mantardır. Dolaman, keme gibi farklı yöresel isimlerle de bilinmektedir.

Diğer mantarların aksine toprağın üst kısmından görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması çok güçtür. Gerek lezzetinden dolayı ve gerekse bulunmasının zorluğu ve kültür yetiştiriciliğinin yapılamamasından dolayı, kültür mantarlarına göre daha değerli bir mantardır.

  • Faydaları

Bulunması ve toplaması çok zor bir mantar olan domalan (trüf) mantarı, bir o kadar da lezzetli ve faydalı bir besindir. Diğer bazı mantarlar gibi zehirli değildir.

Özellikle protein açısından çok zengin olan domalan mantarı, et niyetine yemeklere katılabilir. Ayrıca, afrodizyak etkileri ile de bilinmektedirPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1047 kez okundu

Yorumlar

domalan mantarı     06/04/2013 01:05

domalan mantarı siparişi için 0544 640 55 13 tonlarca gönderebilirim
Misafir - turgut

Köy Logomuz

Slayt Resimler

Kabristan Resimleri

Namaz Vakti

Saat