• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Havadan Görüntüleme
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret98923
Linkler
Site Haritası
Facebook'ta Biz

Videolar

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 4°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.06543.0777
Euro3.36333.3768

Domalan mantarının nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte yetişmeye başladığını ifade eden Tatlıdil, ''Genellikle dağlık alanlarda yetişen bir mantar türüdür.

  • Domalan Nedir?

Domalan mantarının nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte yetişmeye başladığını ifade eden Tatlıdil, ''Genellikle dağlık alanlarda yetişen bir mantar türüdür. Mineral açısından zengin olduğu bilinmektedir. Et yerine yemeklere de katılabiliyor'' dedi.

Ortalama 6-10 cm çapında, küre şeklinde, üst kısmı basık ve dalgalı, genellikle patates yumrusu şeklinde, toprak altında yetişen ve zor bulunan bir mantar türü olan domalan mantarı, oldukça lezzetli ve özellikle protein açısından çok besleyici bir mantardır. Dolaman, keme gibi farklı yöresel isimlerle de bilinmektedir.

Diğer mantarların aksine toprağın üst kısmından görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması çok güçtür. Gerek lezzetinden dolayı ve gerekse bulunmasının zorluğu ve kültür yetiştiriciliğinin yapılamamasından dolayı, kültür mantarlarına göre daha değerli bir mantardır.

  • Faydaları

Bulunması ve toplaması çok zor bir mantar olan domalan (trüf) mantarı, bir o kadar da lezzetli ve faydalı bir besindir. Diğer bazı mantarlar gibi zehirli değildir.

Özellikle protein açısından çok zengin olan domalan mantarı, et niyetine yemeklere katılabilir. Ayrıca, afrodizyak etkileri ile de bilinmektedirPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   2162 kez okundu

Yorumlar

DOLAMAN MANTARI     31/03/2015 12:46

KONYA NIN YUNAK İLÇESİNDEN TÜRKİYE'YE, TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA DOLAMAN MANTARI SATIYORUZ. YUNAK İLÇESİNDEN HAMZA YÜKSEL. ÇEŞİTLERİ İLE CACIK (TABİRİYLE BİLİNEN ŞİFALI OTLARI), MANTAR (YER ALTINDA ÇIKARILAN DOĞAL), DOLAMAN (PATATESE BENZEYEN YAĞLI BESİN KAYNAĞI) TÜRKİYE'YE DÜNYAYA PAZARLIYOR AYRINTILI BİLGİLER İÇİN... HAMZA YÜKSEL: TEL:0507 450 56 44
Misafir - ÖMER

domalan mantarı     06/04/2013 01:05

domalan mantarı siparişi için 0544 640 55 13 tonlarca gönderebilirim
Misafir - turgut

Köy Logomuz

Sponsorlarımız

Slayt Resimler

Kabristan Resimleri

Namaz Vakti

Saat